Kategori: Arkiv – Gemt men ikke glemt

WT 28.4.2018

WT 28.4.2018

Centrum afholder WT (officiel prøve) på adressen Bollervej 155, Horsens

Prøveleder: Marianne Røjgaard, tlf.: 42 23 99 88

Prøvelederass.: Anja Baumhauer

Postmestre: Michael Karlson, Kurt Vium, Niels Arne Madsen, Bjarke Buur Røjgaard og Niels Knudsen

Indskrivning: 07:30 – Parole: 08:20 – Prøvestart: 08:30

Efterlysningen er aflyst: Alle hjælperpladser er optaget

B – prøve og Brugsprøve d. 5.5.2018

B – prøve og Brugsprøve d. 5.5.2018

Sammen med den officielle markprøve i Kulsø afholdes

Brugsprøve

Dommer: Hanne Løber Thuesen

Der kan tilmeldes på forhånd via dette link

 

Ellers er der tilmelding på dagen mellem kl. 10:00 – 12:00

Tilmeldte:

 

Oplysninger vedrørende B – prøven kommer senere

Tilmelding til B – prøven foregår via hundeweb

Billeder og resultater fra skuet i Vonge

Billeder og resultater fra skuet i Vonge


BIS Baby

 1  Golden Rudebeck`s  once in our lifetime  Ejer: Palle Rudebeck
 2  Labrador  Sylvan Okeana’s Edite  Ejer: Majbritt Kristiansen
BIS Hvalp

 1  Labrador  Poster`s Galway Girl  Ejer: Majbritt Kristiansen
 2  Golden  Kildespring Ortega  Ejer: Anita Teglværk
 3  Flat coated  Huntlovers Tailor-madet Hilfinger  Ejer: Jane Berwald
BIS
 1  Labrador  Lab Heartbreaker`s Sailor  Ejer: Susanne Hemmingsen
 2  Golden  Touch of Magic Just Wait And See  Ejer: Kirsten Laugesen
 3  Curly  Curlygames Peli  Ejer: Jens M Jensen
 4  Flat coated  Hegnets Famous By Nelson Mandela  Ejer: Lind Stenkilde
 5  Toller  Redmound`s outright Hunte`s Dixie  Ejer: Kristian Nielsen
Bedste brugsprøvehund:

Golden  “Touch of Magic just for me” –  fører og ejer: Helge Duus

Barn og hund under 10 år:

Lab Iklo ført af Victoria

Curly Viki ført af Magnus

Lab Zyma ført af Naya

Lab Hopla ført af Thea

Lab Frida ført af Sander

Lab Ibi ført afLaura

Lab ? ført af Nanna

Barn og hund over 10 år:

Lab Bella  ført af Louise

Resultater fra UWT – Tørring

Resultater fra UWT – Tørring

 

Begynderklasse

1. Vinder Ellen Nielsen med Brown Hunt’s Mira
2. Vinder Annette Abel med Abellabbens Power Princess Tessa
3. Vinder Lena Markisen med Team Meinert’s Violetta Frencesca
4. Vinder Maria Laursen med Junior

Åben klasse

1. Vinder Annie Vejlin med Brown Hunt’s Bounty
2. Vinder Peter Abel med Partridge Frozen Queen
3. Vinder Jens Jørgensen med Abellabbens Power Tino
4. Vinder Birgitte Larsen med Seahill High Wind Mac. Dusen

 
Vinderklasse

1. Vinder Morten Mousten med Moukjærs Aiko
2. Vinder Peter Abel med Abellabbens Mærsk
3. Vinder Hans Jørgen Lundgaard med Hancock
4. Vinder Henrik Billeschou med Vassruggens Eirik Röde

 
C – Prøve d. 6.5.2018

C – Prøve d. 6.5.2018

C – Prøven finder sted i Kulsø med

Prøveleder: Jens M. Jensen tlf.nr: 20 44 72 80 og
Prøvelederass. Svend-Erik Larsen

Mødetid kl. 8:00
Parole kl. 8:30
Prøvestart derefter:

Dommer begynderklasse: Jobke Jacoline Bloten
Dommer åben klasse: Kasper Bertelsen
Dommer vinderklasse: Gert William Knudsen

Pris:

Begynder: 170,00 kr.

Åben: 170,00 kr.

Vinder: 170,00 kr.

Tilmeldte:

 

Forårs træning 2018 i DRK Centrum

Forårs træning 2018 i DRK Centrum

Træningen foregår 8 gange
Pris: 400,00 kr.

OBS: De første 2 gange starter træningen kl. 17:30 pga. vintertid

Træning i Horsens:
Hvalpemotivation:
Instruktør: Karin Knudsen
Tirsdag d. 13-03-2018 kl 16:45 OBS
Pris: 350 kr.
8 deltager
Mødested på Dyrskuepladsen


Lydigheds-/Brugstræning
Instruktør: Torsten og Marianne Olesen
Fredag d. 16-03-2018 kl 18:00
10 deltager
Mødested på Dyrskuepladsen


Begynderklasse træning:
Instruktør: Birgit Bie Rasmussen
Hjælper Camilla Conradsen
Tirsdag d. 13-03-2018 kl 17:30. OBS
8 deltager
Mødested P- Plads på Lovbyvej


Åbenklasse træning:
Instruktør: Michal Karlson
Onsdag d. 14-03-2018 kl 18:00
8 deltager
Mødested: P- Plads på Lovbyvej


6 x Vinderklasse træning:
Instruktør: Mogens Bülow og Thomas Vingum Jensen
Hjælper: Anja Baumhauer
Onsdag d. 14-03-2018 kl 18:30
12 deltager
Mødested P-Plads på Lovbyvej


Træning i Skanderborg
Åbenklasse træning:
Instruktør. Kim Leen
Hjælper Anders Lonnebjerg
Torsdag d. 15-03-2018 kl 18:00
8 deltager
Mødested Sletten


Træning i Silkeborg
Begynderklasse træning:
Instruktør: Annie Vejlin
Føl: Michael Domino
Onsdag d. 14-03-2018 kl 18:00
8 deltager
Mødested A.C. Illumsvej


Træning i Vejle
WT Begynder-/ Åbenklasse træning
Instruktør: Niels Knudsen
Mandag d. 12-03-2018 kl 17:00. OBS
8 deltager
Mødested Skoleskoven


UWT i Tørring d. 3.3.2018

UWT i Tørring d. 3.3.2018

Sponsorer:

Forårets UWT finder sted d. 3.3.2018 på Søndre Fælledvej 30, 7160 Tørring

Prøveleder: Jane Jensen, jane@50593948.dk, tlf.: 50 59 39 48

Mødetid: kl. 08:00

Parole: kl. 08:30 – prøvestart umiddelbart herefter

Dommere: Finn Mikkelsen, Per Hjermitslev, Per Rethmeier og Thomas Kaldsen
Postmestre oplyses senere

Pris: 170,00 kr. for alle klasser

Tilmeldingen er lukket

Deltagere:

Drive-in vintertræning

Drive-in vintertræning

Tilmelding via Conventus

Pris 50,00 kr.

 

Søndag d. 11.02.2018 kl. 10

Sted: Sletten Skanderborg

Instruktør: Kim Leen og Anders Lønnenberg


Tilmeldte:

Søndag d. 18.02.2018 kl. 10

Sted: AC Illumsvej, Silkeborg

Instruktør: Annie Vejlin og Annette Stentsøe


Tilmeldte:

Sportræningtræning for begyndere eller lidt øvede.

Sportræningtræning for begyndere eller lidt øvede.

Søndag den 28.01.18 kl. 9.00 starter vi ny holdtræning for dig, der gerne vil prøve at gå schweissspor.

Schweissspor er en super god aktivering af din hund, hvor den virkelig får lov at bruge næsen og hovedet.  Der er ingen alderskrav til hunden.

Kurset er tilrettelagt med 14 dages mellemrum over  7 gange, dog ikke sidste gang den 14.04.18, hvor vi slutter af med en lille prøve.  Der trænes hen mod at kunne deltage i en sporprøve (3 timer, 400 meter). Det forventes, at du selv træner med din hund i ugerne mellem kurset.

Kurset vil foregå i forskellige statsskove i regionen, der vil derfor være en del transport.

På kurset vil du få viden om at lægge spor og læse din hunds signaler på sporet.

Til træning bruges en 8 – 10 m. lang line og sele/bredt halsbånd. Der er mulighed for at låne de første gange.

Pris: 600,- kr.

Tilmeldingsfrist 19.01.18

Instruktør er Erling Kruse og Lars Rasmussen.

Deltagere vil få tilsendt yderligere materiale inden træningsstart.

Tilmeldte:

Ved at fortsætte på siden, accepteres brugen af cookies mere information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Luk