B – prøve og Brugsprøve i Kulsø d. 9.5.2015

B – prøve og Brugsprøve i Kulsø d. 9.5.2015

Prøveleder: Kurt Vium 29 36 12 77 kurtvium@pc.dk
Dommere:
Begynder: Hans Jørgen Lundgaard, Kresten Henriksen og Morten Rasmussen
Åben: Marianne Ankjær og Jan Hansen
Vinder: Lars Nørgaard og Jan Lorentzen
Brugsprøve: Fra kl. 10.00 – 12.00. Dommer Hanne Thuesen
Mødetid kl 8.15
Parole 8.45
Prøvestart 9.00

Kørselsvejledning: Kulsøvej 19, Vesterlund, 7323 Give
Fra Nord/øst:
Fra Nørre Snede (vej 185/411 vest) drejes ad Rørbækvej mod Rørbæk. Ved dambrug i Rørbæk fortsættes til venstre ad Vester Møllevej hvorfra der vil være skiltet ved Kulsøvej.
Fra syd:
Ved transportcenter på motorvejen Vejle Nord drejes mod Viborg. Efter rundkørsel ved Tørring drejes tv. Mod Vonge. I Vonge drejes til højre mod Vesterlund. I Vesterlund køres over krydset mod Kulsølejren.

Begynder klasse
Dommer: Hans Jørgen Lundgaard, Kresten Henriksen og Morten Rasmussen
0001   Kiblan’s Olli Dk04299/2013, 09/03-2013, T, Gul, Labrador Retriever (Vistorp Ending Mack – Petit Deor’s Sweet
Loving Kari)(w) O: Peter Bloch Og Hanne Holt Nielsen, 8541 Skødstrup, Danmark E: Peter Bloch, Hanne Holt
Nielsen, Tronkærvej 100, 8541 Skødstrup Fører: Peter Bloch
0002   Gladline Elaine Drc-L 1217205, 22/05-2012, T, Black, Labrador Retriever (An Indiana Jones Of Nature ‘s Gard – Gladline Arosa)(w) EO: Frank Müller, Gladiolenweg 14, De-32457 Porta Westfalica, Tyskland Fører: Frank Müller
DOBBELTFØRER
0003   Sweetwater’s Athene Dk18008/2013, 14/10-2013, T, Sort, Labrador Retriever (Thunderlands Comanche –
Freya)(w) O: Tove Bune Christensen, 6710 Esbjerg V, Danmark E: Mogens Hansen, Højvangs Alle 27, 6700
Esbjerg Fører: Mogens Hansen
0004   Batmoors’ Alltwalis Main Dk15996/2012, 13/08-2012, T, Sort, Labrador Retriever (Lakedown Diawl Bach –
Batmoors’ Chasing Kate)(w) O: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, 5892 Gudbjerg Sydfyn, Danmark E: Frank
Müller, Gladiolenweg 14, 32457 Porta Westfalica, Tyskland Fører: Frank Müller DOBBELTFØRER
0005   Skylock Envy Me Dk16154/2013, 19/09-2013, T, Golden, Golden Retriever (DKCH(U) Boss In Motion De Ria
Vela – Sweet Surrender Av Vervik)(w) O: Laila Ager, 6990 Ulfborg, Danmark E: Vibeke Vrist, Borgervænget 4,
7673 Harboøre Fører: Vibeke Vrist
0006   Goldis Duma Dk03419/2013, 06/03-2013, T, Golden, Golden Retriever (Lowly Arthur – Bredekær Back In
Black)(w) O: Marianne Bisgaard, 8700 Horsens, Danmark E: Karin Nordenhof, Lars Nordenhof, Jegstrupvej 114,
8361 Hasselager Fører: Lars Nordenhof
0007   Never Change Erasmus Drc-L 1015419, 08/05-2010, H, Black, Labrador Retriever (Lochiness Green Chive –
Light And Shadow’s Fockea)(w) O: Annette Praekelt, De-22359 Hamburg, Tyskland E: Burkhard Timm,
Schopenhauerstr. 19, De-30625 Hannover, Tyskland Fører: Burkhard Timm
0008   Thirsgaards Belhaven Dk02650/2014, 29/01-2014, T, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH DKWTCH
Batmoors’ Leitrim Jake – DKJCH Thirsgaards Lovis)(w) O: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen, 7300 Jelling,
Danmark E: Majbrit Jensen, Binderup Strandvej 90, Binderup, 6091 Bjert Fører: Majbrit Jensen
0009   Batmoors’ Ginny Weasley Dk13641/2013, 18/06-2013, T, Gul, Labrador Retriever (Eastdale Harry – Batmoors’ Leadhills Mennock)(w) O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck, 5892 Gudbjerg Sydfyn, Danmark E: Henriette
Schausen, Østerled 5, Snejbjerg, 7400 Herning Fører: Henriette Schausen
0010   Frigg Dk00610/2014, 26/12-2013, T, Sort, Labrador Retriever (Lærkereden’s Charlie – Shelby)(w) EO: Michael
Karlson, Fjordparken 318, 8700 Horsens Fører: Michael Karlson
0011   Moukjærs Aiko Dk13975/2013, 30/07-2013, H, Golden, Golden Retriever (Gleen Mhor’s Niko – Kiebitz’s Olivia
Mille)(w) EO: Morten Mousten, Hobrovej 26, Dalsgård Mark, 9560 Hadsund Fører: Morten Mousten
0012   Abra Dk06166/2013, 12/04-2013, T, Brun, Labrador Retriever (Fridolin Von Brandewind – A’dorr-Lab’s Didi)(w)
EO: Bente Carstensen, Felstedvej 6, 6300 Gråsten Fører: Bente Carstensen
0013   Maxjan’s Ivory Dk19858/2013, 12/11-2013, T, Gul, Labrador Retriever (Caper Cailie’s Challenger – Thirsgaards Ronja)(w) O: Mette Andersen, Stig Andersen, 4242 Boeslunde, Danmark E: Allan Holm, Koldingvej 39, 6640 Lunderskov Fører: Allan Holm
0014   Shadowfax Zeus Dk10585/2011, 05/06-2011, H, Golden, Golden Retriever (Skylock It’s Going Down Tonight –
Shadowfax Tommelise)(w) O: Kaj Falk Andreasen, 6933 Kibæk, Danmark E: Hanne Løber Thuesen, Lilleager 6,
7120 Vejle Øst Fører: Hanne Løber Thuesen
0015   Studebaker Belair Dk18614/2014, 30/04-2013, T, Gul, Labrador Retriever (Eastdale Kayne – Decies Dodge By Studebaker)(w) O: M. J. Opie, England E: Niels Henrik Hansen, Akkerupvej 91, 5683 Haarby Fører: Anette
Huusmann DOBBELTFØRER
0016   Guldahls Glen Dk11925/2014, 20/02-2014, H, Sort, Labrador Retriever (Willowyck Darren – Hanrebor Too Hot To Handle)(w) O: Anna Nielsen, 6040 Egtved, Danmark E: Michael Spang, Majbrit Jensen, Binderup Strandvej 90,
Binderup, 6091 Bjert Fører: Michael Spang
0017   Sheerclever Mission Completed Dk16376/2012, 20/09-2012, H, Brun, Labrador Retriever (Tumbarumba
Chocolate Mission – Sheerclever Infinity)(w) O: Tuija Christensen, 4654 Faxe Ladeplads, Danmark E: Poul
Andersen, Stenhavevej 13, Refsvindinge, 5853 Ørbæk Fører: Poul Andersen
0018   Jollygold Han Solo Dk16297/2012, 22/09-2012, H, Golden, Golden Retriever (Skylock Off The Record – Aishabie True Jolly)(w) O: Helle Holm Madsen, 8550 Ryomgård, Danmark E: Mogens Kristensen, Gødding Skovvej 10, 7183 Randbøl Fører: Mogens Kristensen
0019   Beechbrook India Goa Dk18224/2013, 09/10-2013, T, Sort, Labrador Retriever (Ellijas Dudley – Beechbrook
Favour)(w) EO: Niels Henrik Hansen, Akkerupvej 91, 5683 Haarby Fører: Niels Henrik Hansen DOBBELTFØRER
0020   Fak’s Elita Dk07268/2014, 28/12-2013, T, Sort, Labrador Retriever (Conneywarren Max – Faks Otelia)(w) O:
Ronnie Blindheim, No-5231 Rådal, Norge E: Annika Christiansen, Vesterskovvej 4, Baarse, 4750 Lundby Fører:
Annika Christiansen
0021   Miska Liam Dk05972/2012, 31/03-2012, H, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor –
Miska G.Vanda)(w) O: Bernhard Fibæk, 5540 Ullerslev, Danmark E: Kent Nissen, Engdraget 17, 5560 Aarup
Fører: Kent Nissen
0022   Track-Adors Texas Dk05512/2013, 04/04-2013, H, Brun, Labrador Retriever (Coco Loco’s X-File – Coco Loco’s Pretty)(w) O: Torben Frank, 6630 Rødding, Danmark E: Steen Morthorst, Bakken 97, 7441 Bording Fører: Steen Morthorst
0023   Miska Luffe Dk05968/2012, 31/03-2012, H, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor –
Miska G.Vanda)(w) O: Bernhard Fibæk, 5540 Ullerslev, Danmark E: Thorleiff Axel Olsen, Lykkegårdsvej 2,
Eriknauer, 8700 Horsens Fører: Thorleiff Axel Olsen
0024   Durin’s Listige Dixie Dk00326/2014, 16/12-2013, H, Sort, Flat Coated Retriever (DKCH Birkebo Black Dusoff
Dundee – Birkebo Dinan Loa)(w) O: Øivind Kaas-Larsen, Randi Pedersen, 3200 Helsinge, Danmark E: Anette
Larsen, Jens Peter Larsen, Fuglegårdsvej 11, Astrup, 9510 Arden Fører: Anette Larsen DOBBELTFØRER
0025   Pearly Coat Bobo´s Brown Ale Dk04171/2014, 20/03-2014, H, Lever, Flat Coated Retriever (DKCH(+J) Pearly Coat Bobo – Pearly Coat Blueberry Jam)(w) O: Christian Brix Søndergaard, Marianne Kyhn, 6510 Gram, Danmark E: Marianne Røjgaard, Cellovej 4, 8700 Horsens Fører: Marianne Røjgaard
0026   Nin’s Lukas Dk14120/2013, 23/07-2013, H, Sort, Labrador Retriever (Batmoors’ Celtic Nechtan – Hartjaks
Caya)(w) O: Kurt F. Larsen, 5854 Gislev, Danmark E: John Lippke Hansen, Troensevej 148, Tåsinge, 5700
Svendborg Fører: John Lippke Hansen
0027   Redmound’s Just Fabulous As Phoenix Dk09523/2013, 25/05-2013, H, Rød M Hvide Aftegn, Nova Scotia
Duck Tolling Retriever (Indiana Jones Vom Lech-Toller Nest – DKCH SECH INTCH DEVDHCH Redmound’s
Exquisite Comtessa)(w) O: Annette Stentsøe, 8472 Sporup, Danmark E: Christina Brandt, Skoleholdervej 23, 03.
Th, 2400 København Nv Fører: Christina Brandt
0028   Balbirnie Jack Dk09085/2014, 08/05-2014, H, Sort, Labrador Retriever (Flyingphelps – Balbirnie Happy)(w) O:
Per Maasbøl, Mette Voigt, 4690 Haslev, Danmark E: Michael Andersen, Sønderhavevej 19, Havnskov, 4700
Næstved Fører: Michael Andersen DOBBELTFØRER
0029   Messi Dk04991/2013, 01/03-2013, H, Sort, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH
Searover Kits Duke – Toplab Miss Alli)(w) O: Per Munksgård, 3000 Helsingør, Danmark E: Henrik Stig Sørensen,
Lindevej 5, 8783 Hornsyld Fører: Henrik Stig Sørensen
0030   Lærkereden’s Frigg Dk07200/2014, 19/04-2014, T, Sort, Labrador Retriever (Lærkereden’s Charlie –
Lærkereden’s Lærke)(w) O: Ove Simonsen, 9520 Skørping, Danmark E: Michael Andersen, Sønderhavevej 19,
Havnskov, 4700 Næstved Fører: Michael Andersen DOBBELTFØRER
0031   Abellabbens Brave Little Bear Dk06417/2013, 08/04-2013, H, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH
SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow – DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine)(w) O:
Annette Abel, Peter Abel, 9000 Aalborg, Danmark E: Kasper Povlsen, Louise Tonsgaard Arevad, Emiliedalen 181,
8270 Højbjerg Fører: Kasper Povlsen
0032   Shadowfax Ida Dk17369/2012, 08/10-2012, T, Golden, Golden Retriever (Skylock Off The Record – Shadowfax Tommelise)(w) EO: Kaj Falk Andreasen, Nedre Bukkjærvej 7, 6933 Kibæk Fører: Andreas Falk Andreasen
0033   Fie Dk00611/2014, 26/12-2013, T, Sort, Labrador Retriever (Lærkereden’s Charlie – Shelby)(w) O: Michael
Karlson, 8700 Horsens, Danmark E: Arne Jensen, Sydvestvej 70, 8700 Horsens Fører: Arne Jensen
0034   Dreamweaver Sparks Of Fire Dk16832/2013, 21/03-2013, T, Golden, Golden Retriever (Firemark Zinspiration – Dreamweaver Prepare To Want One)(w) O: J.F.M. Nijssen, Nl-1403 Bp Bussum, Holland E: Henrik Vinter
Billeschou, Krekærlunds Alle 139, 8340 Malling Fører: Henrik Vinter Billeschou
0035   Niko Dk14553/2013, 13/07-2013, H, Sort, Flat Coated Retriever (Jiggers Tarka Lovely Falcon – Jiggers Tarka
Lovely Nellie)(w) O: Per Rethmeier, 6100 Haderslev, Danmark E: Inge Merete Frisenberg, Sonny Frisenberg,
Trommeslagervej 14 F, Sigerslev, 4660 Store Heddinge Fører: Inge Merete Frisenberg
0036   Geronimo’s Scottish Alvin Dk08141/2014, 27/10-2013, H, Gul, Labrador Retriever (Auchendolly Thunder Af
Gernoimo – Delesk Scottish Thistle)(w) O: Morten Bromerholm, 6760 Ribe, Danmark E: Erwin Boldes,
Trangtrappevej 16, 7300 Jelling Fører: Erwin Boldes
0037   Labdom Pochard Dk11662/2014, 08/05-2012, H, Sort, Labrador Retriever (Lowforge Aragon Of Leacaz –
Jasmine Milly Of Labdom)(w) O: Wayne Mitchell, England E: Niels Henrik Hansen, Akkerupvej 91, 5683 Haarby
Fører: Niels Henrik Hansen DOBBELTFØRER
0038   Durin’s Listige Lilli Dk00329/2014, 16/12-2013, T, Sort, Flat Coated Retriever (DKCH Birkebo Black Dusoff
Dundee – Birkebo Dinan Loa)(w) O: Øivind Kaas-Larsen, Randi Pedersen, 3200 Helsinge, Danmark E: Anette
Larsen, Jens Peter Larsen, Fuglegårdsvej 11, Astrup, 9510 Arden Fører: Anette Larsen DOBBELTFØRER
0039   Redmound’s It’s A Canadian Gamble Dk06504/2012, 10/04-2012, T, Rød M Hvide Aftegn, Nova Scotia Duck
Tolling Retriever (CACH Javahill’s I’m A B’liever – DKCH SECH(U) DEVDHCH INTCH Redmound’s Gorgeous
Gem)(w) O: Annette Stentsøe, 8472 Sporup, Danmark E: Kim Lybech, Storegade 9, Assens, 9550 Mariager Fører:
Kim Lybech
0040   Crape Neptune Dk13145/2014, 11/05-2013, T, Gul, Labrador Retriever (Eastdale Kayne – Ellijas Chloe)(w) O:
D.E. Eccleston, England E: Niels Henrik Hansen, Akkerupvej 91, 5683 Haarby Fører: Anette Huusmann
DOBBELTFØRER
0041   Rykind’s Kaos Dk00862/2014, 15/12-2013, T, Sort, Labrador Retriever (Foxon Joodii – Kado Black Magic)(w) O: Hanne Brix Koldkjær, 9352 Dybvad, Danmark E: Charlotte Kilstrup, Vejlevej 58, Hundshoved, 8766 Nørre-Snede
Fører: Charlotte Kilstrup
0042   Diamond Nelly’s Mango Dk19712/2010, 28/10-2010, H, Gul, Labrador Retriever (DEVDHCH DECH Devonshires Stash – Diamond Nelly’s Belli Ville)(w) EO: Marie Sørensen, Kristen Jensen, Ågårdvej 65, Thyregod, 7323 Give Fører: Marie Sørensen
0043   Charmaine’s Devil In Disguise Dk16489/2012, 23/08-2012, T, Gul, Labrador Retriever (Shadowmyst Dare To
Dream – Coco Loco’s Wild Thing)(w) EO: Germaine Nielsen, Tøstrupvej 32, Aadum, 6880 Tarm Fører: Germaine
Nielsen
0044   Abellabbens Rocket Ariane Dk06190/2014, 05/04-2014, T, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH DKWTCH
Lærkereden’s Sejer – DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine)(w) O: Annette Abel, Peter Abel, 9000
Aalborg, Danmark E: Anders Christensen, Vestergårdsvej 11, Voersaa, 9300 Sæby Fører: Anders Christensen
0045   Lucky Labrador’s Hera Dollar Dk05097/2013, 21/03-2013, T, Sort, Labrador Retriever (Lucky Labrador’s Gismo Grenade – Batmoors’ Wallace Ciara)(w) O: Maria Nielsen, 4180 Sorø, Danmark E: Jeppe Juel Reeves, Johan
Skjoldborgs Vej 7, 6400 Sønderborg Fører: Jeppe Juel Reeves
0046   Batmoors’ Cromarty Willie Dk10493/2012, 12/05-2012, H, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH
INTBRCH Batmoors’ Gentle George Will – Batmoors’ Leadhills Mennock)(w) O: Iben Pytlick Og Thomas
Plamboeck, 5892 Gudbjerg Sydfyn, Danmark E: Kurt Ulrich, Højbjergvej 7, 5771 Stenstrup Fører: Kurt Ulrich
0047   Miska Juno Dk15348/2013, 22/08-2013, T, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors’
Leitrim Jake – Miska G.Vanda)(w) O: Bernhard Fibæk, 5540 Ullerslev, Danmark E: Preben Gildbak Andersen,
Overholm 24 B, 8700 Horsens Fører: Preben Gildbak Andersen
0048   Dark Moor’s Milos Dk15244/2013, 21/08-2013, H, Gul, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH SEJCH
NORDJCH DKJCH Bjoljahn Maddox – Dark Moor’s Minnie)(w) O: Marianne Bredkjær, Jan Tougaard, 8800 Viborg,
Danmark E: Peter Mølgaard, Frihedsvej 4, 8800 Viborg Fører: Peter Mølgaard
0049   Bonjour Dk10493/2011, 08/06-2011, H, Golden, Golden Retriever (Stonehunter El Purio Donn – Hilderyth
Helen)(w) O: Heidi Gormsen, 4400 Kalundborg, Danmark E: Iver Dall, Rosa Dall, Nyballe 2, Skelde, 6310 Broager
Fører: Iver Dall
0050   Geida’s Abigail Dk15679/2011, 26/08-2011, T, Sort, Flat Coated Retriever (Birkebo Daimon Albert – Munin)(w)
EO: Karina Mortensen, Kjeldbjergvej 8, Vittrup, 6650 Brørup Fører: Karina Mortensen
0051   Labfirestone Porthos Dk15044/2013, 29/08-2013, H, Sort, Labrador Retriever (Sparkfield Hoofer – Kado
Hjalla)(w) O: Steen Bisgaard, 8620 Kjellerup, Danmark E: Per Engkrog Andersen, Svansøvej 12, 7800 Skive
Fører: Per Engkrog Andersen
0052   Ditte Dk06563/2014, 05/04-2014, T, , Labrador Retriever (Broadlaw Dirk – DKBRCH DKJCH Stenhøjgårds
Bonnie) O: Jan Laursen, Danmark E: Jan Lorenzen, Hørrevej 25, Brøndsted, 7000 Fredericia Fører: Jan Lorenzen
0053   Little Mhor’s Leslie Dk19672/2013, 12/11-2013, T, , Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo – DKWTCH Gleen Mhor’s Mia) O: Dorte Klarskov Mahler, Danmark E: Birger Knudsen, Jytte Knudsen, Algade 9, Frifelt, 6780 Skærbæk Fører: Birger Knudsen
0054   Kenzo Dk05664/2015, 14/04-2013, H, , Labrador Retriever (Miska Edward – Nørregård Leika) O: Mogens
Madsen, Danmark E: Esben Brøndsted, Askevænget 4, 5700 Svendborg Fører: Esben Brøndsted
0055   Aika Dk14557/2013, 13/07-2013, T, , Flat Coated Retriever (Jiggers Tarka Lovely Falcon – Jiggers Tarka Lovely Nellie) O: Per Rethmeier, Danmark E: Anja Sørensen, Bernadottevej 5, 6270 Tønder Fører: Anja Sørensen
0056   Labfirestone Aramis Dk15046/2013, 29/08-2013, H, Gul, Labrador Retriever (Sparkfield Hoofer – Kado Hjalla)(w) O: Steen Bisgaard, 8620 Kjellerup, Danmark E: Per Jensen, Sandbækvej 2, Sparkær, 8800 Viborg Fører: Per Jensen
Åben klasse
Dommer: Marianne Ankjær og Jan Hansen
0057   Brown Hunt’s Minna Dk18189/2012, 22/10-2012, T, Sort, Labrador Retriever (Miko – Brown Hunt’s Bonus)(w) O: Pernille Lillevang, 8722 Hedensted, Danmark E: Eva Svensson, Norra Vägen 18, 236 42 Höllviken, Sverige Fører:
Eva Svensson
0058   Hartjaks Ellie Dk15380/2013, 24/08-2013, T, Sort, Labrador Retriever (Lochiness James Cook – Hartjaks Dea)(w) O: Morten Jakobsen, 8520 Lystrup, Danmark E: Jens Nordentoft, Tilst Skolevej 9, 8381 Tilst Fører: Jens
Nordentoft
0059   Munkhaven Thytas Indy Dk11498/2013, 01/06-2013, T, Sort, Flat Coated Retriever (Svalegården’s Targo –
Munkhaven Almo Thyra)(w) O: Hans Jørgen Bilstrup Og Susanne Bilstrup, 9510 Arden, Danmark E: Jane Jensen,
Søndre Fælledvej 30, 7160 Tørring Fører: Jane Jensen
0060   Sniffens Silver Moonstone Dk19551/2012, 09/07-2012, H, Sort, Flat Coated Retriever (INTCH DEVDHCH
LUCH FRCH CHCH NLCH BECH Gigolo Van De Demerbron – FICH Metsävirnan Kentuckian Snow)(w) O: Miia
Suppanen-Olkkola, Fi-20700 Turku, Finland E: Birthe Korsgaard Hansen, Christiansmindevej 42, 8660
Skanderborg Fører: Birthe Korsgaard Hansen
0061   Stubhøj Firestone Dk02143/2011, 14/01-2011, T, Sort, Labrador Retriever (Lochiness James Cook – Michnos
Rally Twist)(w) EO: Mette Stubkjær Højfeldt, Nybovej 19, Nybo, 7400 Herning Fører: Mette Stubkjær Højfeldt
0062   Lynggaarden’s Sally Dk16584/2012, 11/09-2012, T, Gul, Labrador Retriever (Michnos Go Strike The Gold –
Lynggaarden’s Queen Mary)(w) O: Inge Kiilerich Olesen, 9640 Farsø, Danmark E: Anja Bo Justesen, Michael
Justesen, Klitgårdsvej 6, 9382 Tylstrup Fører: Michael Justesen
0063   Skylock Emmy Lou Dk15403/2010, 28/07-2010, T, Golden, Golden Retriever (ESCH EUUV07 DKCH(U) PTCH INTCH(U) Ritzilyn Rick O’shay – Sweet Surrender Av Vervik)(w) O: Laila Ager, 6990 Ulfborg, Danmark E: Vibeke Vrist, Borgervænget 4, 7673 Harboøre Fører: Vibeke Vrist
0064   Gleen Mhor’s Banjo Dk01042/2012, 22/11-2011, H, Golden, Golden Retriever (Brinsworthy Higgins – Duckflight Browning)(w) O: Nikolajsen, John, 5610 Assens, Danmark E: John Nikolejsen, Barløsevej 73, Barløse, 5610 Assens Fører: John Nikolejsen
0065   Gleen Mhor’s Gordon The Il Dk14236/2012, 13/06-2012, H, Golden, Golden Retriever (Calhoun Of Graceful
Delight – Merryway Lara)(w) O: John Nikolajsen, 5610 Assens, Danmark E: Mona Madsen, Lindegårdsvej 13, 5450
Otterup Fører: Mona Madsen
0066   Lockthorn Zinedine Zidan Dk14904/2013, 27/02-2013, H, Sort, Labrador Retriever (Waterford Ganton –
Lockthorn Tara)(w) O: D. Marx, M. Marx, England E: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen, Mølvangvej 62, 7300
Jelling Fører: Boye Rasmussen
0067   Batmoors’ Rubeus Hagrid Dk13634/2013, 18/06-2013, H, Sort, Labrador Retriever (Eastdale Harry – Batmoors’ Leadhills Mennock)(w) O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck, 5892 Gudbjerg Sydfyn, Danmark E: Søren Malle, Røllikevej 29, 6800 Varde Fører: Søren Malle
0068   Rykind’s Bella Dk07573/2010, 12/04-2010, T, Sort, Labrador Retriever (Foxon Joodii – Kado Black Magic)(w) O: Hanne Brix Koldkjær, 9352 Dybvad, Danmark E: Svend-Erik Hein, Bispegade 21, 6760 Ribe Fører: Svend-Erik
Hein DOBBELTFØRER
0069   Miska L. Saga Dk05965/2012, 31/03-2012, T, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor –
Miska G.Vanda)(w) EO: Bernhard Fibæk, Kertemindevej 44, 5540 Ullerslev Fører: Bernhard Fibæk
0070   Labfirestone Chili Dk13579/2011, 01/07-2011, T, Sort, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus Powell –
Skovager’s Tilsmore Anna)(w) O: Steen Bisgaard, 8620 Kjellerup, Danmark E: Per Lorentzen, Rønne Alle 5,
Ølholm, 7160 Tørring Fører: Per Lorentzen
0071   Rosefield Gundog Handsome Fanny Dk02381/2015, 29/01-2010, T, Sort, Labrador Retriever (Clonbara Smiler – Timberline Lee Af Rosefield)(w) O: Bente Rosenlund Dideriksen Og Michael Rosenlund, 8361 Hasselager,
Danmark E: Ejvind Lager, Vester Møllevej 2, Rørbæk, 7323 Give Fører: Ejvind Lager
0072    Golden Fighter’s Emeli Dk10814/2011, 14/06-2011, T, Golden, Golden Retriever (EUJW10 Sanguinisch
Lochboisdale – Woodstar Estella)(w) EO: Steen Marbæk, Lone Marbæk, Hasselvej 31, 7441 Bording Fører: Steen
Marbæk DOBBELTFØRER
0073   Batmoors’ Cromarty Caleb Dk10494/2012, 12/05-2012, H, Gul, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH
INTBRCH Batmoors’ Gentle George Will – Batmoors’ Leadhills Mennock)(w) O: Iben Pytlick Og Thomas
Plamboeck, 5892 Gudbjerg Sydfyn, Danmark E: Gert William Knudsen, Albjergvej 54, 5883 Oure Fører: Gert
William Knudsen
0074   Molshøj’s Denver Dk07847/2012, 06/05-2012, H, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH
NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow – Melicmark Coal Briquette)(w) O: Lise Nørtoft Larsen, Mogens L. Madsen,
4180 Sorø, Danmark E: Susanne Wærling, Pilehøj 26, 2990 Nivå Fører: Susanne Wærling
0075   Golden Dixie’s Texas Ranger Dk14967/2008, 14/07-2008, H, Golden, Golden Retriever (Walk With Me Av
Vervik – Golden Dixie’s Krusemynte)(w) O: Bettina Holkgaard Christensen, 6971 Spjald, Danmark E: Niels
Knudsen, Cellovej 4, 8700 Horsens Fører: Niels Knudsen
0076   DKCH DECH DEVDHCH Woodstar Loke Dk10053/2007, 09/05-2007, H, Golden, Golden Retriever (DKCH(U)
Mulfield Lewis – Woodstar Victory Lady)(w) O: Pedersen, Erling Kjær, 8883 Gjern, Danmark E: Steen Marbæk,
Lone Marbæk, Hasselvej 31, 7441 Bording Fører: Steen Marbæk DOBBELTFØRER
0077   Beautyfield’s Fancy Stella Rose Dk12295/2014, 10/02-2014, T, Sort, Flat Coated Retriever (SECH FICH Miss Mallorys Against All Odds – INTCH(U) LUCH ATCH PLCH DECH DEVDHCH Beautyfield’s Amy Winehouse)(w) O: Ralf Malz, Cornelia Malz, De-34134 Kassel, Tyskland E: Palle Olesen, Jyllandsgade 48, 9520 Skørping Fører:
Palle Olesen
0078   Bleki’s Mickey Dk09557/2013, 19/05-2013, H, Golden, Golden Retriever (Gleen Mhor’s Jack The Ripper – Bleki’s Haily)(w) O: Kirsten Andreasen, 8362 Hørning, Danmark E: Corinna Mandrup Sørensen, Helgolandsgade 54, St. Tv., 9000 Aalborg Fører: Corinna Mandrup Sørensen
0079   Skylock Off The Record Dk15399/2010, 28/07-2010, H, Golden, Golden Retriever (ESCH EUUV07 DKCH(U)
PTCH INTCH(U) Ritzilyn Rick O’shay – Sweet Surrender Av Vervik)(w) O: Laila Ager, 6990 Ulfborg, Danmark E:
Kaj Falk Andreasen, Nedre Bukkjærvej 7, 6933 Kibæk Fører: Kaj Falk Andreasen
0080   Thaismudlertasja Dk17446/2011, 23/09-2011, H, Sort, Flat Coated Retriever (Peritas Mudler – Birkebo Winli
Tasja)(w) EO: Erik Stampe, Nordvang 3, Kvorning, 8830 Tjele Fører: Erik Stampe
0081   Laika Dk11045/2009, 18/05-2009, T, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive –
DKJCH DKBRCH Bella)(w) O: Hansen, Birger, 8600 Silkeborg, Danmark E: Bjarne Vestergaard Nielsen,
Frihedsvej 6, 8800 Viborg Fører: Bjarne Vestergaard Nielsen
0082   Minnows Alastar S 45865/2011, 03/07-2011, H, Sort, Labrador Retriever (Conneywarren Brooklin – Minnows
Aquamarine)(w) O: Charlotte Lindell, Se-42537 Hisings Kärra, Sverige E: Liselott Fasth, Torpa Björkelund,
Se-35593 Växjö, Sverige Fører: Liselott Fasth
0083   Justlike Red Cloud Se 30475/2011, 30/03-2011, T, Svart, Labrador Retriever (Brodlaw Warren – Justlike Black Widow)(w) O: Sören Noren, Se-74386 Bälinge, Sverige E: Göran Davidsson, Klarbärsvägen 2, Se-33143
Värnamo, Sverige Fører: Göran Davidsson
0084   Lobe’s Labrador Swift Anton Dk06798/2011, 15/04-2011, H, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH
DKJCH SEJCH NORDJCH Ravensbank Swift – Hagesteds Lab Stella)(w) O: Bent Müller Og Lone Müller, 4750
Lundby, Danmark E: Lars Søndergaard, Brynet 5, Mejdal, 7500 Holstebro Fører: Lars Søndergaard
0085   Little Mhor’s Bella Dk13776/2012, 21/07-2012, T, Golden, Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH
NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo – DKWTCH Gleen Mhor’s Mia)(w) O: Dorte Klarskov Mahler, 4640 Faxe,
Danmark E: Michael Hansen Bager, Svalhøjvej 2, 3790 Hasle Fører: Michael Hansen Bager
0086   Emmanygan Yozza Dk17729/2013, 31/03-2013, H, Sort, Labrador Retriever (Waterford Ganton – Emmanygan
Ultra)(w) O: W. Skett, England E: Henning Pedersen, Dallerupskovvej 3, 8781 Stenderup Fører: Henning
Pedersen
0087   Little Mhor’s Thiago Dk19668/2013, 12/11-2013, H, Golden, Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH
NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo – DKWTCH Gleen Mhor’s Mia)(w) O: Dorte Klarskov Mahler, 4640 Faxe,
Danmark E: Niels Jørn Olesen, Lykkegårdsvej 398, Toustrup Mark, 8472 Sporup Fører: Niels Jørn Olesen
0088   Lochiness Han Solo Dk13194/2012, 15/07-2012, H, Sort, Labrador Retriever (Levenghyl Baccarat At Lochmuir – Lochiness Foxberry)(w) EO: Keld Jørgensen, Kirsten Lynge Jørgensen, Børkop Skovvej 120, 7080 Børkop Fører: Kirsten Lynge
0089   Bromerholm’s Black Baby Juvel Dk14623/2011, 11/08-2011, T, Sort, Flat Coated Retriever (Mavisflight
Flow-Of-Spirits – Whipcord’s Black Zulu)(w) EO: Jesper Bromerholm, Klokkelyngen 29, 8800 Viborg Fører: Jesper
Bromerholm
0090   Little Mhor’s Mio Dk13773/2012, 21/07-2012, H, Golden, Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH
NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo – DKWTCH Gleen Mhor’s Mia)(w) O: Dorte Klarskov Mahler, 4640 Faxe,
Danmark E: Anja Emborg, Hastrupvej 22, 7330 Brande Fører: Anja Emborg
0091   Tereschenko Duke Joseph Dk03066/2015, 20/06-2011, H, Sort, Labrador Retriever (Bedgebrook Excalibur –
Tereschenko Ocean Dream)(w) O: S.A. Price, England E: Preben Arenfeldt, Savværksvej 6, Nødebo, 3480
Fredensborg Fører: Preben Arenfeldt
0092   Blackthorn Quando Dk15108/2014, 07/10-2013, H, , Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH Michnos Izar –
Blackthorn Kallisto) O: Rita Kökény, Ungarn E: Kristian Bredahl Olesen, Møgelholtvej 5, Veddum, 9560 Hadsund
Fører: Kristian Bredahl Olesen
0093   Nuthatch Dark Night Agnes Dk03753/2013, 08/03-2013, T, , Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH Michnos
Izar – Martinahingis) O: Lisa Nørgaard Poulsen, Danmark E: Svend-Erik Hein, Bispegade 21, 6760 Ribe Fører:
Svend-Erik Hein DOBBELTFØRER
Vinder klasse
Dommer: Lars Nørgaard og Jan Lorenzen
0094   Lærkereden’s Rimfaxe Dk02471/2012, 31/01-2012, H, Sort, Labrador Retriever (Aquahunt’s Aico – DKBRCH
NOJCH SEVCH SEJCH NORDJCH DKJCH Lærkereden’s Nøkke)(w) EO: Ove Simonsen, Brøndumvej 39, St.
Brøndum, 9520 Skørping Fører: Ruth Simonsen
0095   Jiggers Tarka Tjakka Dk10099/2009, 02/05-2009, H, Sort, Flat Coated Retriever (Jiggers Tarnwood Ebony –
Jiggers Tarka Lovely Rita)(w) O: Poul Rønnow Kjeldsen, 8961 Allingåbro, Danmark E: Jesper Hvidt Mortensen,
Gludvej 125, Brund, 7130 Juelsminde Fører: Jesper Hvidt Mortensen
0096   Thirsgaards I Caught Fire Dk09682/2011, 10/05-2011, T, Sort, Labrador Retriever (Levenghyl Firestone –
DKJCH Thirsgaards Lovis)(w) O: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen, 7300 Jelling, Danmark E: Holger Blom
Davidsen, Smedegaardsvej 70, 9490 Pandrup Fører: Holger Blom Davidsen
0097   Hartjaks Dinjo Dk18776/2009, 10/09-2009, H, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green
Chive – DKBRCH DKJCH Darfys Barbette)(w) O: Morten Jakobsen, 8520 Lystrup, Danmark E: Svend Aage Vinter,
Granvænget 13, 8990 Fårup Fører: Svend Aage Vinter
0098   Lærkereden’s Bifrost Dk02480/2012, 31/01-2012, T, Sort, Labrador Retriever (Aquahunt’s Aico – DKBRCH
NOJCH SEVCH SEJCH NORDJCH DKJCH Lærkereden’s Nøkke)(w) EO: Ove Simonsen, Brøndumvej 39, St.
Brøndum, 9520 Skørping Fører: Ove Simonsen DOBBELTFØRER
0099   Ravensbank Floyd Dk13702/2012, 11/08-2012, H, Sort, Labrador Retriever (Levenghyl Como – Ravensbank
Flo)(w) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Helga Friis Thorstein, Åleje 16, 9340 Asaa Fører: Helga Friis
Thorstein
0100   Ulvkjær’s Bertha Dk09178/2011, 18/05-2011, T, Sort, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus Powell –
Kira)(w) O: Flemming H Madsen, 7800 Skive, Danmark E: Max Palshøj, Mette Palshøj, Otting Hedevej 10, Otting,
7860 Spøttrup Fører: Max Palshøj
0101   Daubjerg’s Joey Dk04303/2010, 26/02-2010, H, Sort, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke – Daubjerg’s Nikita)(w) O: Verner Møller Jensen, 6800 Varde, Danmark E: Michael Spang, Abildvej 22, 6800 Varde Fører: Michael Spang
0102   Pearly Coat Huckleberry Pie Dk05210/2011, 07/03-2011, H, Sort, Flat Coated Retriever (Quills Tufted Duck –
DKCH Sniffens Reissu Romanssi)(w) O: Christian Brix Søndergaard, Marianne Kyhn, 6510 Gram, Danmark E:
Bjarke Buur Røjgaard, Marianne Røjgaard, Cellovej 4, 8700 Horsens Fører: Bjarke Buur Røjgaard
0103   Ardnapondra Millie Dk20104/2010, 09/07-2010, T, Sort, Labrador Retriever (Beanfield Jamesons Joy – Altiquin Rose)(w) O: Laurence Hennessy, Ie- Westmeath, Irland E: Anders Mølgaard, Løvenholms Alle 3, 8260 Viby J
Fører: Anders Mølgaard
0104   Ulvkjær’s Leonard Cohen Dk09182/2011, 18/05-2011, H, Sort, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus
Powell – Kira)(w) EO: Flemming H Madsen, Ulvkjærvej 21, Fly, 7800 Skive Fører: Flemming H Madsen
0105   Justlike Little Crow Se 30478/2011, 30/03-2011, H, Svart, Labrador Retriever (Broadlaw Warren – Justlike Black Widow)(w) O: Sören Noren, Se-74386 Bälinge, Sverige E: Fredrik Björkman, Dye Fållorna, Se-33021 Reftele,
Sverige Fører: Fredrik Björkman
0106   DKBRCH DKJCH Dark Moor’s Tikka Dk17713/2007, 21/08-2007, T, Sort, Labrador Retriever (Gamegoer
Chervil – Alma)(w) O: Bredkjær, Marianne Og Tougaard, Jan, 8800 Viborg, Danmark E: Marianne Bredkjær, Jan
Tougaard, Søndersøvej 90, 8800 Viborg Fører: Jan Tougaard
0107   Andjøh’s Pernille Fisker Dk12270/2010, 11/06-2010, T, Sort, Labrador Retriever (Thirsgaards Sirius – Andjøh’s Nadia Petrova)(w) O: Anne-Marie Jøhnke, 7500 Holstebro, Danmark E: Anne Hovring, Kvernhusheia 8b, No-4634 Kristiansand, Norge Fører: Anne Hovring
0108   Hartjaks Dee Dee Dk18781/2009, 10/09-2009, T, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive – DKBRCH DKJCH Darfys Barbette)(w) O: Morten Jakobsen, 8520 Lystrup, Danmark E: Tommy Lykke
Madsen, Bondehaven 5 C, 8541 Skødstrup Fører: Tommy Lykke Madsen
0109   Little Mhor’s Bandit Dk13770/2012, 21/07-2012, H, Golden, Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH
NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo – DKWTCH Gleen Mhor’s Mia)(w) O: Dorte Klarskov Mahler, 4640 Faxe,
Danmark E: Per Yttrup, Ane Gleerup, Engblommevej 9, 7850 Stoholm Jyll Fører: Per Yttrup
0110   Lærkereden’s Lærke Dk04174/2009, 20/02-2009, T, Sort, Labrador Retriever (Rocdrum Jake Of Willinghurst –
DKBRCH NOJCH DKJCH Lærkereden’s Freja)(w) EO: Ove Simonsen, Brøndumvej 39, St. Brøndum, 9520
Skørping Fører: Ove Simonsen DOBBELTFØRER
0111   Laberatos Alaska Dk02192/2011, 15/01-2011, H, Sort, Labrador Retriever (Thirsgaards Sirius – Ilaga)(w) O:
Charlotte Staun, 6580 Vamdrup, Danmark E: John Skov, Havrevænget 1, 7000 Fredericia Fører: John Skov
0112   DKBRCH Andjøh’s Rafal Nadal Dk17016/2008, 25/07-2008, H, Sort, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH
DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke – Darfys Ecru-Steffi)(w) O: Jøhnke, Anne-Marie, 7500 Holstebro,
Danmark E: Anne-Marie Jøhnke, Ellehammersvej 130, 7500 Holstebro Fører: Jon Andersen
0113   Freja Dk11746/2008, 23/05-2008, T, Sort, Labrador Retriever (Mallowdale Darren – Dark Moor’s Ronja)(w) EO:
Freddy Sørensen, Kirkebækvej 43, 8800 Viborg Fører: Freddy Sørensen
0114   Thirsgaards Saturday Night Dk08976/2011, 09/05-2011, H, Sort, Labrador Retriever (Ffynongain Gunner At
Tudorcourt – Hartjaks Coya)(w) O: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen, 7300 Jelling, Danmark E: Britt Sandahl
Gustafsson, Marsås Norregård 1, Se-33033 Hillertorp, Sverige Fører: Britt Sandahl Gustafsson
0115   Batmoors’ Celtic Nechtan Dk15516/2009, 12/07-2009, H, Sort, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus
Powell – Altiquin Breeze)(w) O: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, 5892 Gudbjerg Sydfyn, Danmark E: John Lippke
Hansen, Troensevej 148, Tåsinge, 5700 Svendborg Fører: John Lippke Hansen
0116   Jiggers Tarka Lovely Falcon Dk16279/2011, 09/09-2011, H, Sort, Flat Coated Retriever (Jiggers Tarnwood
Ebony – Jiggers Tarka Lovely Rita)(w) O: Poul Rønnow Kjeldsen, 8961 Allingåbro, Danmark E: Per Rethmeier,
Møllegyde 28, Anslet, 6100 Haderslev Fører: Per Rethmeier DOBBELTFØRER
0117   Thor Dk11749/2008, 23/05-2008, H, Sort, Labrador Retriever (Mallowdale Darren – Dark Moor’s Ronja)(w) O:
Freddy Sørensen, 8800 Viborg, Danmark E: Peter Mølgaard, Frihedsvej 4, 8800 Viborg Fører: Peter Mølgaard
0118   Hartjaks Eya Dk15377/2013, 24/08-2013, T, Sort, Labrador Retriever (Lochiness James Cook – Hartjaks Dea)(w) O: Morten Jakobsen, 8520 Lystrup, Danmark E: Morten Jakobsen, Jesper Thrue, Kvædevej 5, 8543 Hornslet
Fører: Jesper Thrue
0119   Michnos Friend Joey Tribbiani Dk10573/2011, 29/05-2011, H, , Labrador Retriever (Foxon Joodii – Michnos
Drina Daim) O: Lars Nørgaard, Charlotte Nørgaard, Danmark E: Kristian Bredahl Olesen, Møgelholtvej 5, Veddum,
9560 Hadsund Fører: Kristian Bredahl Olesen
0120   Jiggers Tarka Lovely Nellie Dk05508/2010, 08/03-2010, T, Sort, Flat Coated Retriever (Magnum – Jiggers Tarka Lovely Rita)(w) O: Poul Rønnow Kjeldsen, 8961 Allingåbro, Danmark E: Per Rethmeier, Møllegyde 28, Anslet,
6100 Haderslev Fører: Per Rethmeier DOBBELTFØRER

Comments are closed.

Ved at fortsætte på siden, accepteres brugen af cookies mere information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Luk